![[personal profile]](https://www.dreamwidth.org/img/silk/identity/user.png)

Провідні країни світу прагнуть самостійно або в кооперації отримувати інформацію про стан у близькому космічному просторі. Необхідність контролю космічного простору (ККП) обумовлена двома основними завданнями. Перше пов’язане із значною кількістю космічного сміття, що безперервно збільшується і становить загрози національним космічним апаратам. Друге завдання – необхідність зменшення залежності від США в питаннях отримання актуальних та достовірних даних з каталогу космічних об’єктів. Так, Європейське космічне агентство з 2009 року реалізує програму створення європейської системи ККП. Ця система повинна забезпечити безперервний контроль за європейськими космічними апаратами (КА) та попереджувати про небезпечні зближення з елементами космічного сміття (ступені ракет-носіїв, КА, що припинили функціонування, фрагменти конструкцій, уламки, які виникли в результаті зіткнення КА та частин на орбітах). Наразі, засоби радіолокаційного ККП, які здатні функціонувати незалежно, без попереднього цілевказіння, практично відсутні. Тому задачастворення радіолокаційних станцій ККП (РЛС ККП) є актуальною.
Функції радіолокаційного ККП виконують існуючі РЛС систем попередження про пакетний напад (наприклад, AN/FPS-132 ВПС США, «Воронеж» ВКС РФ). Також створюються нові РЛС ККП.
У Франції за програмою ABISS розробляються бістатична РЛС ККП, та РЛС подвійного призначення TLP для дальнього виявлення цілей. РЛС TLP складається з модулів високої заводської готовності, що надає властивість масштабування.
У Німеччині в рамках проекту GESTRA розробляється швидкодіюча контейнерна РЛС ККП L-діапазону, яка призначена для контролю за орбітами на висотах 300-3000 км. Особливістю РЛС GESTRA є використання антенної решітки з цифровим діаграмоутворювонням.
За замовленням Державного космічного агентства України Державне підприємство завод «Арсенал» виконує дослідно-конструкторську роботу «Збруч» зі створення РЛС ККП яка призначена для виявлення, супроводу та визначення координат космічних об'єктів штучного походження на орбітах до 1300 км. РЛС ККП створюється за технологією цифрових антенних решіток з роздільним виконанням антенно-приймальної (АПС) та антенно-передавальної (АПДС) систем та за модульним принципом побудови. Згідно з технічним завданням, РЛС ККП повинна створюватись шляхом послідовного нарощуванням модулів АПС та АПДС, що дозволяє нарощувати енергетичний потенціал.
Робоча зона РЛС ККП:
- за азимутом - 60º;
- за кутом місця - 30º;
- за дальністю – від 15 до 3000 км.
На даний час виконано перший етап створення РЛС ККП-128, яка має 128 антенно-приймальних та 128 антенно-передавальних каналів.
В доповіді наводяться основні технічні характеристики РЛС ККП та деякі результати випробувань з виявлення та супроводження повітряних та космічних об’єктів.


