stailker: (воля або)
[personal profile] stailker

Стабілізатор СВУ-500-7Ц належить до останнього покоління і відрізняється режимами роботи в цифровому вигляді


На публічному акціонерному товаристві «Науково-виробниче об’єднання «Київський завод автоматики ім. Г.І. Петровського» розробили стабілізатор для модернізації БМП-2

Українська «оборонка» добре знана у світі завдяки якості та надійності своєї продукції. А вітчизняні виробники зброї здатні конкурувати зі своїми колегами з Європи та Азії. Одним із таких прикладів є розробки Публічного акціонерного товариства «Науково-виробниче об’єднання «Київський завод автоматики ім. Г.І. Петровського». На столичному підприємстві втілили в життя задуми, де використані принципово нові технічні рішення. Завдяки цьому тепер у Києві виробляють одні з найбільш надійних і досконалих систем стабілізації озброєння і устаткування для бронетехніки.

Стабілізатори озброєння, про які далі йтиметься, застосовуються в системах управління вогнем різних бойових модулів для багатьох зразків бронетехніки. Такі стабілізатори є на всіх видах бронемашин, що сьогодні перебувають на озброєнні в нашому війську. Відверто кажучи — це розробки ще минулого сторіччя, які вже морально застаріли.

Принципово нові стабілізатори, які виготовляють на ПАТ «НВО «Київський завод автоматики ім. Г.І. Петровського», можуть застосовуватися при модернізації наявних та розробці нових легкоброньованих бойових машин БТР, БМП, БМД тощо. Так, розробки Київського заводу автоматики встановлюються на такі зразки бронетехніки вітчизняного виробництва, як БТР-3Е1 та БТР-4, і добре зарекомендували себе в бойових умовах.

Для модернізації зразків бронетехніки, які вже тривалий час є на озброєнні війська, заводчани розробили стабілізатор СВУ-500-7Ц. Він призначений для БМП-2 і має забезпечити стабілізоване наведення і супровід у горизонтальній і вертикальній площинах наземних, повітряних і надводних цілей. СВУ-500-7Ц має забезпечити ефективність стрільби з місця, на ходу і на плаву.

Стабілізатор СВУ-500-7Ц належить до останнього покоління і відрізняється режимами роботи в цифровому вигляді. Випробування нового стабілізатора для БМП-2 вже перебуває на завершальному етапі. Попередні тестування та бойові стрільби довели його високу ефективність. Навідник-оператор, який вперше випробовував цей пристрій, відзначив, що він простий у користуванні. За його словами, цифровий стабілізатор дозволяє стріляти влучніше, а місця займає в два рази менше, відповідно, і помітно легший.

Налаштування параметрів стабілізатора здійснюється оператором безпосередньо від пульта управління стрільбою без маніпуляцій регулювальними елементами на блоках управління.

— Інформація про режими роботи та справність стабілізаторів відображається на цифровому дисплеї пульта. Це дуже важливо, оскільки в сучасному бою виграє той, хто раніше бачить ціль і швидше здійснює постріл, — наголошує голова правління Сергій Маляров.

Як чутливий елемент у стабілізаторі застосовано коріолісовий вібраційний гіроскоп (КВГ). Принцип його дії базується на інерційних властивостях пружних хвиль, що виникають у резонаторах на звукових частотах. Завдяки датчику кутової швидкості технічні характеристики стабілізатора озброєння були значно покращені, зокрема щодо прицільності та стабільності стрільби, а також швидкості наведення.

Системи стабілізації озброєння та обладнання для бронетехніки Київського заводу автоматики імені Г.І. Петровського є досить надійними й досконалими, що доводить практика їхнього застосування. А за деякими експертними даними, вони є одними з кращих у Східній Європі. Стабілізатори озброєння попередніх поколінь застосовуються в системах управління вогнем бойового модуля «Шквал» виробу БМП-1М (СВУ-500-3Ц) і бойових модулів «Штурм» і «Парус» виробів БТР-3Е1(СВУ-500-4Ц) і БТР-4 (СВУ-500-4Ц-01) відповідно. Також вони застосовуються для стабілізації і стабілізованого наведення полів огляду оптико-телевізійної системи управління вогнем у складі виробу «Гюрза» для катерів.

Використання коріолісового вібраційного гіроскопа сприяло розширенню діапазонів швидкостей у режимах ПАВ (для стрільби по повітряних і швидкоманеврових наземних цілях), АВТ (для стрільби по наземних і надводних цілях), ЦУ (для екстреного повороту на цілі, визначені командиром). Введені нові режими УПР (для забезпечення стрільби протитанковими ракетами з управлінням наведення безпосередньо зі стабілізатора) та АЦ (автосупровід контрастної цілі). Також може автоматично здійснюватися діагностика справності стану блоків стабілізаторів на різних режимах основної роботи. Неплавність наведення на ціль знижено втричі (до 0,3 т.д.), серединну похибку стабілізації — удвічі (до 0,5 т.д.).

— Оскільки в коріолісовому вібраційному гіроскопі не використовуються обертові частини та підшипникові вузли, експлуатаційний строк стабілізатора озброєння обмежується лише терміном служби двигунів механізмів зі щітковими струмопідводами. З вилученням зі складу статичного перетворювача напруги, компенсаційного гіротахометра та блоку фільтрів масу виробу знижено майже вдвічі — до 65 кг, — пояснює головний інженер підприємства, перший заступник голови правління Віктор Цірук.

Головне, що застосування даних стабілізаторів у складі легкої бронетехніки дозволить підвищити її тактико-технічні характеристики. Адже за тактичними характеристиками стабілізатор розширює бойові можливості машини шляхом точнішого наведення та стабілізації на ціль, полегшує та збільшує можливості екіпажу в управлінні баштою. Не потрібне перенаведення на ту ж ціль після здійснення пострілу. Згідно з твердженнями військових фахівців-практиків, бойовим статутом передбачено наступ спільно з танками і броньованими машинами, що мають стабілізатор озброєння. А поєднання дій танків та БМП значно розширює можливості загальновійськових формувань.

Варто додати, що системи керування на базі КВГ можуть застосовуватися також у робототехніці, авіабудуванні, безпілотній авіації, кораблебудуванні, автомобілебудуванні, нафтогазовій промисловості — для визначення профілю свердловин, на залізниці — для вимірювання перегинів та деформації рейок тощо.

Костянтин Луньов, заступник генерального директора зі спецтехніки ПАТ «Завод «Ленінська кузня»:

— На сучасному етапі ведення збройної боротьби провідні країни світу виявляють значну увагу до створення нових систем управління, які сприяють підвищенню ефективності бойових дій. Одним із пріоритетних напрямів є розробка стабілізаторів озброєння для бронетанкової техніки.

Забезпечення ефективності стрільби на великих швидкостях зі значними динамічними прискореннями та великими навантаженнями на елементи підвіски та бойового модуля стало можливим зі створенням колективом українських науковців комплексу керування зброєю на бойових машинах. Це є новий підхід до проектування, синтезу математичних моделей побудови, організації виробництва, впровадження та серійного виробництва.

Використання блоків і модулів, які розробляє Київський завод автоматики ім. Г.І. Петровського, дуже важливе для цілого напряму як наземної, так і морської платформи. Це стосується і модулів для БТР-3, БТР-4, БМП-2 і МТЛБ, а також модулів для легких катерів, які виготовляються в Україні. У будь-якому разі необхідно ритмічно фінансувати розробку та роботи з виготовлення складових частин вітчизняної зброї.

Ігор ПАРУБСЬКИЙ

http://www.kza.com.ua/
Page generated Apr. 23rd, 2025 05:33 pm
Powered by Dreamwidth Studios